Strona główna » Oferta » reumatologia

reumatologia

header

reumatologia

Schorzenia reumatyczne utrudniają funkcjonowanie osobom dorosłym. Wywołują ból i dyskomfort. Wymagają ograniczenia ruchliwości, leków, rehabilitacji. Osoby starsze są tego świadome i bóle reumatyczne traktują jako nieodłączny element podeszłego wieku. Mimo pełnej świadomości, ból bywa niejednokrotnie tak uciążliwy, że pacjent ma problem z wykonaniem najprostszej czynności.
Jak więc musi cierpieć dziecko, które nie rozumie dlaczego boli i z jakiego powodu jest mniej sprawne niż rówieśnicy?
W Naszej klinice za podstawowe zadanie stawiamy sobie nawiązanie kontaktu z dzieckiem i dążenie do współpracy podczas leczenia. Wiemy doskonale, że dopiero razem jesteśmy w stanie pokonać chorobę i zwrócić dziecku zdrowie. Prawidłowe podejście do małego pacjenta to ponad połowa sukcesu całej terapii.

Z czym do reumatologa?

Reumatologia dziecięca to nauka zajmująca się leczeniem schorzeń reumatycznych całego układu kostno ? stawowego oraz problemami tkanki łącznej.
Reumatologia obejmuje takie problemy jak:
– zapalenie i bóle stawów
– zapalenie i bóle kości
– twardzina ? w wyniku tej przypadłości twardnieją tkanki i skóra. Spowodowane jest to nadmiernym gromadzeniem się kolagenu w organizmie. Na skórze widać twarde zmiany o porcelanowym kolorze, które mogą być otoczone fioletową obwódką.
– toczeń ? to przewlekła choroba tkanki łącznej, którą powoduje nieprawidłowe odkładanie się białek w organizmie. Choroba głównie kobieca, która na zewnątrz objawia się najczęściej na twarzy, a rumień przybiera kształt motyla. Toczeń atakuje także skórę głowy, tułów, kończyny, prowadzi do owrzodzenia błon śluzowych i niekorzystnie wpływa na błony surowicze, które otaczają tak ważne organy jak serce czy płuca. Równie często prowadzi do choroby nerek, zaburza układ immunologiczny, układ krążenia oraz nerwowy.
 stany chorobowe przebiegające z podwyższonym ASO ? gdzie ASO to odczyn antystreptolizynowy, określający zakażenie paciorkowcem. Jeśli u dziecka ASO wynosi więcej niż 333 to wynik wskazuje na zakażenie organizmu paciorkowcem. ASO większe niż 200 może informować o chorobie reumatycznej. Należy jednak pamiętać, że to lekarz stawia diagnozę i nie powinniśmy go w tym wyręczać, gdyż podwyższone ASO zdarza się nawet u zupełnie zdrowych pacjentów.
Zadaniem rodziców jest obserwować swoje dziecko i wyciągać wnioski z jego codziennego zachowania. Jeśli jest apatyczne, skarży się na ból lub wykazuje problemy z poruszaniem się to najwyższy czas, aby skonsultować jego stan zdrowia z lekarzem. Rodzice powinni być czujni, gdyż jak w przypadku każdej choroby – szybka diagnoza pozwala osiągnąć lepsze rezultaty podczas leczenia.

nasilekarze

Prywatne: dr n. med. Jacek Postępski

zobacz profil

Rejestracja

zarejestruj się osobiście,
telefonicznie lub online.

Rejestracja
cta

centrum medycznetulipan

Zapraszamy w godzinach: poniedziałek - piątek 09:00 - 20:00

masz pytania?zadzwoń lub napisz!

cta
program regionalny UE

nasipartnerzy

partner
partner
partner
partner